ПОКРЕТАЊЕ ПОСТУПКА

Поступак мирног рјешавања радног спора покреће се подношењем Агенцији приједлога за мирно рјешавање радног спора (у даљем тексту: приједлог).
Стране у спору приједлог могу да поднесу појединачно или заједнички.

САДРЖАЈ ПРИЈЕДЛОГА

Приједлог садржи:
1) име и презиме страна у спору, односно назив и сједиште страна у спору,
2) предмет спора и
3) документацију у вези са предметом спора, као и имена свједока, ако их имају.

ОДБАЦИВАЊЕ ПРИЈЕДЛОГА

Агенција, по пријему приједлога, утврђује његову допуштеност и благовременост, у складу са законом. Недопуштен или неблаговремен приједлог Агенција одбацује закључком.

1. ПОСТУПАК РЈЕШАВАЊА ИНДИВИДУАЛНИХ РАДНИХ СПОРОВА

Ако је приједлог поднијела једна од страна у спору, Агенција доставља приједлог и документацију другој страни у спору.
Друга страна у спору дужна је да се у року од осам дана од дана пријема приједлога и документације изјасни о основаности и оправданости навода из приједлога, као и о другим чињеницама од значаја за поступак мирног рјешавања радног спора.
Директор Агенције, по пријему изјашњења или протеком горе наведеног рока, на приједлог страна или по службеној дужности, рјешењем одређује арбитра или миритеља из Именика.

УЧЕШЋЕ АРБИТРА ИЛИ МИРИТЕЉА У ИНДИВИДУАЛНОМ РАДНОМ СПОРУ

Арбитар или миритељ, по потреби, заказује расправу о предмету спора у року од пет дана од дана пријема или преузимања предмета.

Стране у спору могу да одреде свог представника у поступку рјешавања радног спора и о томе обавијесте арбитра или миритеља најкасније до дана заказане расправе. Ако стране у спору не одреде свог представника, поступак рјешавања радног спора арбитар или миритељ настављају непосредним контактом са странама у спору.

У циљу рјешавања радног спора арбитар или миритељ има право да одвојено, ван расправе, тражи и прикупља информације и друге податке од страна у спору или њихових представника. Арбитар или миритељ има право да укључи вјештаке и друге стручњаке који ће помоћи у рјешавању спора, уз сагласност и о трошку страна у спору. Арбитар или миритељ дужан је да у року од седам дана од дана одржане расправе у писаној форми сачини приједлог споразума о мирном рјешавању индивидуалног радног спора и достави га странама у спору на потпис, уколико постоји сагласност страна за закључење споразума.

Стране у спору дужне су да у року од пет дана од дана пријема потпишу приједлог споразума, уколико су сагласне са њим.

Споразум се сматра закљученим када га потпишу стране у спору и арбитар или миритељ који је учествовао у поступку. Споразум има снагу извршне исправе.

У случају да стране у спору у горе наведеном року не потпишу достављени споразум, сматраће се да нису сагласне са споразумом.

Изузетно, на основу образложеног захтјева арбитра или миритеља, директор Агенције може донијети закључак којим ће одредити додатни рок за окончање поступка.

2.ПОСТУПАК МИРНОГ РЈЕШАВАЊА ПРАВНИХ КОЛЕКТИВНИХ РАДНИХ СПОРОВА

Ако је приједлог за мирно рјешавање правног колективног радног спора поднијела једна од страна у спору, Агенција доставља приједлог и документацију другој страни у спору.

Друга страна у спору дужна је да се у року од десет дана од дана пријема приједлога изјасни о основаности и оправданости навода из приједлога, као и о чињеницама од значаја за поступак мирног рјешавања радног спора.

Протеком рока, директор Агенције, на приједлог страна у спору или по службеној дужности, рјешењем одређује арбитра или миритеља из Именика.

 

УЧЕШЋЕ АРБИТРА ИЛИ МИРИТЕЉА У ПРАВНОМ КОЛЕКТИВНОМ РАДНОМ СПОРУ

Арбитар или миритељ заказује расправу о предмету спора у року од седам дана од дана пријема или преузимања предмета.

Стране у спору дужне су да одреде свог представника у поступку рјешавања радног спора и о томе обавијесте арбитра или миритеља најкасније до дана заказане расправе.

Ако стране у спору не одреде свог представника у прописаном року, поступак рјешавања радног спора арбитар или миритељ наставља непосредним контактом са странама у спору.

У циљу рјешавања радног спора арбитар или миритељ има право да одвојено, ван расправе, тражи и прикупља информације и друге податке од представника страна у спору.Арбитар или миритељ има право да укључи вјештаке и друге стручњаке који ће помоћи у рјешавању спора, уз сагласност и о трошку страна у спору.

Арбитар или миритељ дужан је да у року од десет дана од дана одржане расправе сачини приједлог споразума о мирном рјешавању правног колективног спора и достави га странама у спору на потпис, уколико постоји сагласност страна за закључење споразума. Стране у спору дужне су да у року од седам дана од дана пријема потпишу приједлог споразума, уколико су сагласне са њим.

Споразум се сматра закљученим када га потпишу стране у спору и арбитар или миритељ који је учествовао у поступку. Споразум који стране постигну у поступку мирног рјешавања правног колективног радног спора сачињава се у писаној форми.

На основу споразума о мирном рјешавању правног колективног радног спора, арбитар или миритељ дужан је да сачини појединачне споразуме који имају снагу извршне исправе.Појединачне споразуме закључује радник који је био представљен у спору са послодавцем.

 У случају да стране у спору у наведеном року не потпишу достављени споразум, сматраће се да нису сагласне са споразумом.

Изузетно, на основу образложеног захтјева арбитра или миритеља, директор Агенције може донијети закључак којим ће одредити додатне рокове за окончање поступка.

3.ПОСТУПАК МИРНОГ РЈЕШАВАЊА ИНТЕРЕСНИХ КОЛЕКТИВНИХ РАДНИХ СПОРОВА

Ако је приједлог за мирно рјешавање интересног колективног радног спора поднијела једна од страна у спору, Агенција доставља приједлог и документацију другој страни у спору.

Друга страна у спору дужна је да се у року од 15 дана од дана пријема приједлога изјасни о приједлогу.

Уколико друга страна у спору не прихвати приједлог или не достави одговор у року од 15 дана од дана пријема приједлога, директор Агенције закључком обуставља поступак.

Уколико друга страна у спору прихвати приједлог за мирно рјешавање спора, директор Агенције доноси рјешење о именовању мировног вијећа.

 

УЧЕШЋЕ МИРОВНОГ ВИЈЕЋА У ПОСТУПКУ МИРНОГ РЈЕШАВАЊА ИНТЕРЕСНИХ КОЛЕКТИВНИХ РАДНИХ СПОРОВА

Мировно вијеће састоји се од три члана, од којих по једног члана именују стране у спору, а трећег члана, који има улогу предсједавајућег, именује директор Агенције.

Чланови мировног вијећа именују се са листе арбитара и миритеља који су уписани у Именик.

Мировно вијеће дужно је да у року од три дана од дана конституисања донесе правила о начину рада и одлучивања.

Мировно вијеће дужно је да интересни колективни радни спор оконча у року од 30 дана од дана конституисања и у наведеном року поднесе извјештај о раду директору Агенције.

Споразум постигнут између страна у интересном колективном радном спору постаје саставни дио колективног уговора или другог општег акта који је био предмет спора.

Уколико стране у интересном колективном радном спору не постигну споразум, директор Агенције, на основу извјештаја мировног вијећа, поступак мирног рјешавања интересног колективног радног спора обуставља закључком.

4.ПОСТУПАК МИРНОГ РЈЕШАВАЊА КОЛЕКТИВНИХ РАДНИХ СПОРОВА У ДЈЕЛАТНОСТИМА ОД ОПШТЕГ ИНТЕРЕСА

У дјелатностима од општег интереса, утврђеним законом, или у дјелатностима у којима би прекид рада могао да угрози живот и здравље људи или да нанесе штету већих размјера стране у колективном правном и интересном спору дужне су да поднесу приједлог Агенцији за мирно рјешавање насталог спора.

Стране у спору дужне су да приједлог поднесу у року од пет дана од дана настанка колективног спора.

Ако стране у спору не поднесу приједлог, директор Агенције по службеној дужности покреће поступак рјешавања насталог спора у складу са овим законом.

5.ПОСТУПАК ПРЕД АРБИТРАЖНОМ КОМИСИЈОМ

Поступак пред арбитражном комисијом покреће се на приједлог послодавца у случају ускраћивања сагласности синдиката, односно савјета радника на отказ уговора о раду изабраном представнику радника.Приједлог подноси послодавац у року од 15 дана од дана пријема изјашњења синдиката, односно савјета радника.

Арбитражна комисија састоји се од три члана, од којих по једног члана именују стране у спору, а трећег члана, који има улогу предсједавајућег, именује директор Агенције.Арбитражну комисију чине арбитри који се именују са листе арбитара и миритеља који су уписани у Именик.

Арбитражна комисија дужна је да у року од три дана од дана конституисања донесе правила о начину рада и одлучивања.
Састав арбитражне комисије по правилу одражава равноправну заступљеност полова у складу са прописима који уређују равноправност полова.

Арбитражна комисија дужна је да донесе одлуку у року од 15 дана од дана конституисања и у наведеном року поднесе извјештај о раду директору Агенције.

Одлука арбитражне комисије је коначна и обавезујућа за стране у спору.